Keďže analógové systémy sú minulosťou, cesta k digitálnym technológiám musí prejsť cez prevádzkovú funkčnosť, užívateľsky prívetivé ukladanie dát a čistotu vo všetkých smeroch. Skener zobrazovacích platní je dnes jedným z najpopulárnejších digitálnych zariadení, ktoré pomáhajú zlepšovať procesy v zubárskej praxi. To všetko bez toho, aby sa príliš radikálne narušili pracovné postupy zubných lekárov, ktorí ešte donedávna používali tradičný film.
Ako funguje skener fosforových platní?
V porovnaní s postupom snímania röntgenových snímok na tradičný film vyžaduje počítačová rádiológia rovnaký postup až po konverziu na snímku vhodnú na diagnostické účely. Jednoducho povedané, fáza získavania obrazu sa nemení, zatiaľ čo fázy čítania a ukladania obrazu ponúkajú množstvo výhod.
Fosforový skener používa tenké a flexibilné platne, praktické a dostupné v rôznych formátoch a veľkostiach na zachytenie pediatrických, periapikálnych, bitewingových a dlhých bitewing obrázkov. Platne sú umiestnené rovnako ako tradičné fólie a sú často dokonale kompatibilné so štandardnými vyrovnávačmi používanými pre analógové platne.
Vďaka svojej vysokej citlivosti doska umožňuje získať vysokokvalitné snímky plné detailov. Ďalším plusom je minimálna dávka röntgenového žiarenia v porovnaní s expozíciou potrebnou pre tradičný rádio grafický film.
Po exponovaní sa platňa vloží do čítačky, kde sa proces prevodu na digitálny röntgenový obraz zautomatizuje. Po konverzii sa luminofory, ktoré boli použité na uloženie obrazu, vymažú a platne je možné použiť niekoľkokrát.
Typický pracovný postup na získanie digitálnych röntgenových snímok s fosforovými platňami a následná konverzia na digitálny obraz pozostáva z nasledujúcich fáz:
• Polohovanie a získavanie
• Rezervácia a skenovanie čítačky
• Sledovanie
• Zdieľanie a ukladanie
Aké sú hlavné výhody počítačovej rádiológie?
Po prvé, digitálna technológia umožňuje použitie softvéru a hardvéru na úpravu a optimalizáciu obrazu a na jeho ukladanie.
V porovnaní s analógovou filmovou technikou je možné pomocou digitálnej platne každú expozičnú chybu opraviť v neskoršej fáze a výsledný obraz možno použiť na diagnostické účely. Naopak, chyba pri expozícii filmu sa nedá odstrániť a vyžaduje si ďalšiu expozíciu pacienta.
Rýchlosť prevodu na digitálnu rádiografiu trvá zvyčajne niekoľko sekúnd, medzi 4 a 8 – v kombinácii s pohodlím, že nemusíte opustiť kreslo kvôli vyvolaniu filmov. Čítačka je vo všeobecnosti veľmi kompaktná a možno ju nainštalovať na pracovnú dosku alebo na stenu, ak je súčasťou dodávky špeciálny držiak, ako je to v prípade Hy-Scan, priestorovo úsporného a ľahkého riešenia vytvoreného spoločnosťou MyRay.
Ďalšou výhodou digitálnych systémov je úplná absencia spotrebného materiálu, ako sú fólie alebo chemikálie, ktoré by bolo potrebné pravidelne dokupovať a skladovať v ordinácii. Bezdrôtový systém je tiež ďalšou výhodou fosforových doskových jednotiek v porovnaní s röntgenovými senzormi priamej rádiológie. Použité platne sú tenšie, ergonomické a ľahko vymeniteľné, zatiaľ čo röntgenový snímač má pevnú veľkosť a je hrubší.
A napokon, digitálne obrázky sú vždy dostupné, dokonca aj na diaľku, a sú vždy opraviteľné pomocou vhodného softvéru. Je teda možné zvýšiť kontrast, ostrosť, jas, ako aj filtrovať obrázok alebo ho zväčšiť.
Aké vlastnosti by ste mali zvážiť pred kúpou skenera fosforových platní?
Pred výberom modelu je vhodné zvážiť mnoho aspektov od výkonu až po ergonómiu. Ako parameter pre porovnanie použijeme skener Hy-Scan od MyRay.
Po prvé, rozlíšenie obrazu, kľúčový faktor pri určovaní kvality zariadenia, by malo byť väčšie ako 30 pixelov/mm. Hy-Scan poskytuje obrázky s vysokým rozlíšením 34 pixelov/mm.
Navyše, vďaka špeciálnym filtrom vyvinutým na zlepšenie zobrazovania vytváraného fosforovými platňami je možné Hy-Scan použiť na zachytenie sady 5 obrázkov. Každý obrázok je optimalizovaný tak, aby zvýraznil rôzne anatomické detaily s rôznymi úrovňami ostrosti a kontrastu, čo vedie k zlepšeniu diagnostiky.
Ďalšou veľkou výhodou, ktorá ešte viac zrýchli pracovný postup, je možnosť prenosu obrázkov do počítača cez ethernetové pripojenie. Vďaka špeciálnej aplikácii so systémom vyvinutým spoločnosťou MyRay môže zubný lekár prezerať snímky aj na iPade.
Zaujímavú funkciu ponúka MyRay prostredníctvom funkcie MultiROOM, ktorá umožňuje vzdialenú správu skenovacieho systému (pripojeného k chirurgickému serveru). Skenovanie sa zarezervuje priamo z pracovnej stanice vedľa pacienta a snímky sa automaticky uložia do zdravotnej dokumentácie pacienta. Okamžite sa zobrazia na PC alebo na monitore.
Nakoniec treba zvážiť aj ergonomické aspekty: čím je zariadenie kompaktnejšie, tým je jeho inštalácia v blízkosti stoličky jednoduchšia. Hmotnosť je menej kritická, ale ak nepresiahne 5 kg, bude možné zariadenie pripevniť na stenu.
Za zmienku stojí aj špeciálny mechanizmus, ktorý posúva platňu cez skener a umožňuje bezdotykovú správu. Zatiaľ čo niekoľko modelov používa na ťahanie platne malé valčeky, tenká magnetická vrstva integrovaná v platni je optimálnym riešením, aby sa zabránilo znehodnoteniu – často spôsobenému nevyhnutnou prítomnosťou prachu.
Niektoré modely, ako napríklad model navrhnutý spoločnosťou MyRay, sa dodávajú s mimoriadne užitočným príslušenstvom, ako je prenosná nádoba, do ktorej možno taniere uložiť uprataným a bezpečným spôsobom.
Pre viac informácií kontaktujte nášho obchodného zástupcu, alebo navštívte stránku https://www.myray.it/en/
Peter Jančišin
Obchodný zástupca spoločnosti